Filmy z podróży

 

         Bałkany na widelcu

              Mówimy po chorwacku

 Rijeka - perła północy

 

 

 

 

KARKONOSZE

Jakuszyce

   To najwyżej położona część Szklarskiej Poręby, leży na wysokości 886 m.n.p.m., około 800 m. od przejścia granicznego polsko-czeskiego. Klimat panujący w Jakuszycach porównywalny jest z klimatem alpejskim. Na Polanie Jakuszyckiej odbywają się zawody w narciarstwie biegowym od 2012r.  Trafiliśmy na pierwsze organizowane w Jakuszycach zawody biegowe od 2012r. 

Droga do Harrachova

Przełęcz Karkonoska

    Przełęcz znajduje się na wysykości 1198m.n.p.m., między Małym Szyszakiem a Śląskimi Kamieniami. Biegnie nią granica polsko-czeska. Biorąc pod uwagę różnicę nachyleń z podjazdu z miejscowości Podgórzyn (347m.) na przełęcz wynosi 891m. na długości około 13 km.

    Jest to najtrudniejszy asfaltowy podjazd w Polsce. Nachylenie miejscami dochodzi do 29 %, a średnia stromizna to 16%.


 

 

 

 Wyprawa na Szrenicę maj 2011

     Szrenica (1362 m.n.p.m.) to szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, kilka minut  pieszo od granicy czeskiej. Idealne miejsce widokowe na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie oraz Czeskie Karkonosze. Nazwa Szrenica urzędowo obowiązuje od 1949 r., nazwa ma prawdopodobnie związek ze szrenią (szadzią), która zimą pokrywa skały i drzewa. W rejonie Szrenicy występuje mikroklimat rodzaju alpejskiego. Na szczycie góry znajduje się schronisko Szrenica, poniżej schronisko PTTK na Hali Szrenickiej a u podnóża Schronisko Kamieńczyk. 


 


 

Wodospad Kamieńczyk

Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Ma wysokość 843 m.n.p.m.. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka. Wąwóz ma 100 m długości, a jego skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się jaskinia sztucznie wykuta " Złota Jama" ze skupiskami ametystu i pematytu. Piękno Kmaieńczyka docenił reżyser brytyjskiej produkcji "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian", bowiem nakręcono tam sceny do tego filmu. 

Śnieżka

Widok na Karkonosze