Filmy z podróży

 

         Bałkany na widelcu

              Mówimy po chorwacku

 Rijeka - perła północy

 

 

 

 

Droga przez Bośnię i Hercegovinę

   Przygodę z Bośnią rozpoczęliśmy w 2012 roku, kiedy to postanowiliśmy "zwiedzić" ją po drodze do Chorwacji. Podróż zajęła nam około 10 h. Granicę z Bośnią i Hercegowiną przekroczyliśmy w Gradiska następnie przejeżdzaliśmy przez miejscowości: Banja Luka, Jajce, Bugojno, Jablanica, Mostar, Capljina.

Zamek w Jajce

     Zamek zbudowany na przełomie XIV i XVw. przez chorwacko-bośniackiego księcia Hrvoje Vukcic. Jajce to miejscowość turystyczna w kantonie Centralnej Bośni, nad rzeką Vrbas, uznawane jest za ważny ośrodek turystyczny.

     Jajce słyną z pozostałości starożytnej świątyni Mitry, ruin fortecy średnowiecznej oraz katakumby z królewską kryptą z XV w. Nieopodal Jajce znajduje się przepiękny 30 metrowy wodospad na rzece Pliva. 

Zamek warowny w Pocitelj 

     Pocitelj to urocze miasto w Hercegowinie, usytuowane w dolnycm biegu Neretvy, około 30 kilometrów na południe od Mostaru. Nad miasteczkiem górują pozostałości średniowiecznej tureckiej twierdzy, wzniesionej na gruzach rzymskiego zamku.    Po upadku Cesarstwa została ona zajęta przez piratów morskich. Miejscowość została poważnie zniszczona w czasie wojny w Bośni, podczas której zginęło bardzo wielu mieszkańców.  

Tunele wykute w skale