Filmy z podróży

 

         Bałkany na widelcu

              Mówimy po chorwacku

 Rijeka - perła północy

 

 

 

 

RIJEKA

Rijeka to miasto kontrastów. Z jednej strony szara i niezbyt reprezentacyjna stocznia, z drugiej strony przepiękne położenie u podnóża masywu Risnjak. Naszym zdaniem jest to jedno z najpiękniej położonych miast w Chorwacji. W Rijece nie ma tylu zabytków co w Splicie czy Zadarze. Wjeżdzając do miasta możemy odczuć iż wjeżdzamy do smutnego i szarego portowego miasta. Nic bardziej mylnego!! Rijeka zaprasza na swój reprezentacyjny deptak KORZO, na którym znajdują się zabytki Rijeki oraz najdroższe i eleganckie sklepy. Nazwa miasta pochodzi od słowa rijeka - po chorwacku znaczy rzeka. Rijeka to ośrodek przemysłowy Chorwacji i największy port handlowy, tranzytowy i rybacki. Znajduje się tu również port lotniczy.

  

Panorama Rijeki z Twierdzy Trsat

 

Trochę historii...

Położenie Rijeki sprawiło, że kilkakrotnie w ciągu kilku stuleci zmieniała właścicieli. Ponad 400 lat miasto to należało do Habsburgów, następnie Rijeka trafiła pod władanie Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Traktat w Rapallo z 1920r. dał jej wolność, jednak nie na długo, bo w 1924 znalazła się w granicach Włoch. Podczas II Wojny Światowej była pod niemiecką okupacją, po wojnie przyznana został Jugosławii. Wreszcie od 1991r. znalazła się w Republice Chorwacji. 

W 1750r. Rijekę zniszczyło trzęsienie ziemi. Po odbudowaniu miasto odzyskało swój dawny wygląd. Od połowy XIXw. nastąpił szybki rozwój miasta- rijecka stocznia należała do najprężniej działających w Europie. W 1873r. doprowadzono do miasta linię kolejową, która połączyła Rijekę z takimi miastami jak: Wiedeń, Budapeszt, Lublana, Zagrzeb czy Triest. 

Droga do Rijeki autostradą 

r5

Rijeka Port

Co warto zobaczyć ???

 

- słynny deptak KORZO :

 

- podczas spaceru po deptaku łatwo dostrzec symbol KORZO - Gradski Toranj - wieża zegarowa. Pierwotna wieża powstała w XIIIw., w XVIII w. przebudowano ją na obecny kształt. W okresie średniowiecza wieża była jedną z bram miejskich prowadzącą do portu. 

 

- nieopodal Gradski Toranj stoi STARA VRATA- najstarsza budowla w Rijece - kamienne przejście, pozostałość po rzymskim łuku:


 - warto zobaczyć również KATEDRALA SVETOG VITA - jezuicką świątynię wybudowaną w stylu barokowym. Obecna forma katedry pochodzi z 1638-1742 i została ona odwzorowana na podstawie Kościoła z Wenecji:

 

- zwiedzająć Katedrę św. Vita, warto wspiąć się po schodach pod górę i dotrzeć do Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja:

 

- zwiedzając Rijekę koniecznie trzeba udać się na WZGÓRZE TRSAT, aby zwiedzić TWIERDZĘ TRSAT. Gradina Trsat powstała w XIII w. i zachowała się  w dobrym stanie do dziś. Wejście jest bezpłatne. Z wieży ropzościera się z jednej strony przepiękna panorama Rijeki a z drugiej strony góry i wijąca się autostrada  ( więcej zdjęć znajduje się tutaj): - Rijeka ma również swoją Krzywą wieżę KOSI TORANJ-powstała ona w 1377r., i odchylona jest od pionu o 40 cm:

 

- fontanna na TRG IVANA KOBLERA:

 

- Rijeka może się pochwalić przepięknym TEATREM NARODOWYM im. Ivana Zajc:


Ivan Zajc urodzony w 1832r. w Rijece, chorwacki kompozytor operowy. W latach 1855-1862 dyrygent Teatru Miejskiego w rodzinnej Rijece. Jego imię nosi Teatr w Rijece.

- będąc w Rijece koniecznie trzeba się udać na Targ, który zachwyca wielkością i różnorodnością. Nieporównywalny np. z Zadarem wybór owoców morza, warzyw, produktów rolnych oraz wina. Przed zakupem wina można degustować a potem kupić bezposrednio z wielkich kan:

 

- zagłębiając się w uliczki nieopodal Korzo, można spotkać takie perełki:

 Pędząc na południe Chorwacji warto zaplanować podróż, żeby chociaż na dwa dni zatrzymać się w Rijece i odkryć jej skarby...