Filmy z podróży

 

         Bałkany na widelcu

              Mówimy po chorwacku

 Rijeka - perła północy

 

 

 

 

ZADAR


    Zadar po włosku Zara, miasto w Chorwacji nad Morzem Adriatyckim. Zadar jest centrum kulturalnym i gospodarczym północnej Dalmacji. Znajduje się tu port rybacki, lotniczy i handlowy. Historia miasta sięga IV w. p.n.e.

     Podczas panowania Cezara i Augusta wzmocniono je budując mury obronne, baszty i 3 bramy, wybudowano forum, wzniesiono bazyliki i świątynie wraz z cmentarzem i akweduktem. Po okresie panowania weneckiego Zadar znalazł się w granicach habsburskiej Austrii.

     Zadar zbudowano na typowym planie prostokątnym uwarunkowanym przez Cerdę i Decamenus- główne ulice wszystkich antycznym miast.

    Od 1947 r. miasto oficjalnie znalazło się w granicach Jugosławii, a od 1991 do Chorwacji. 

 

 

Wizytówka Zadaru

Kościół św Donata ( w tle wieża katedry św. Anastazji)

    Katolicka rotundowa romańska świątynia- jeden z symboli Zadaru. Powstała w IXw. do budowy użyto fragmenty z rzymskich konstrukcji. W XV w. przemianowano go na kościół św. Donata. Kościół został zbombardowany podczas II Wojny Światowej i nie pełni już swojej funkcji religijnej. 

    Nieopodal znajduję się Katedra św Anastazji.Katedra jest główną świątynią rzymskokatolicką archidiecezji Zadar. Stara część kościoła pochodzi z XI -XIII w., natomiast nowsza pochodzi z XII i XIII w. W kamiennych sarkofagach znajdują się szczątki Św. Anastazji i biskupa Donata. 

 

 

 

 

Plac 5 studni z wielką wieżą obronną

(Trg 5 bunara)

      Plac 5 studni został nazwany tak od XVI w., ponieważ znajdowała się tu wielka cysterna z wodą, którą czerpano poprzez 5 studni.

Plac z Ratuszem i teatrem

 

Kościół św Szymona z XVI w.

Kolumna rzymska, w tle cerkiew serbska z XVII w.

 

 

 

 

 

 

Mury obronne częściowo z okresu rzymskiego

 

 "Pozdrowienie dla Słońca"

    Współczesnym symbolem Zadaru ( i jednocześnie naszym ulubionym w tej części Chorwacji )stały się organy morskie, jedyny w swym rodzaju cud współczesnej architektury. Fale morskie przechodząc przez rury pod morzem, tworzą jedyny w swoim rodzaju koncert morski, który uzależnia, nie wspominając już o zachodach słońca, które można podziwiać wsłuchując się w koncert.

    Na szczycie Półwyspu obok organ znajduje się " Pozdrowienie dla Słońca". Jest to instalacja wokół, której na kamiennych kostkach jest prezentowana kompilacja wszystkich plan Układu Słonecznego wraz z ich orbitami.

   Pozdrowienie składa się z 300 płytek zainstalowanych na deptaku, w kształcie koła o średnicy 22 metrów.

    Jednocześnie podczas "najpiękniejszych zachodów słońca na świecie" włącza się oświetlenie, w którym odbywa się całonocna gra świateł.

 

Zachód słońca ( w tle prom płynący na jedną z wysp)

  

 Ruiny rzymskiego forum  

 

 

 "Architektoniczne cuda"

 

 

Przystań promowa i jachtowa

 

 

 

W nadbrzeżu portowym cumowały też takie promy daleko rejsowe

 

 

 

 

 

Zadar nocą

Jedna z plaż niedaleko Starówki w kierunku Bibinje

 

 

© 2015. Nasze podróże. Wszystkie prawa autorskie dotyczące kopiowania zdjęć zastrzeżone.