Filmy z podróży

 

         Bałkany na widelcu

              Mówimy po chorwacku

 Rijeka - perła północy

 

 

 

 

OMIŚ

- i słodka CETINA

    Omiś niegdyś notoryczne gniazdo piratów - najgroźniejszych na całym Morzu  Śródziemnym. Dziś Omiś to małe turystyczne środkowodalmatyńskie  miasteczko położone pomiędzy Splitem a Makarską u ujścia rzeki Cetiny. 

    Miasteczko położone jest u podnóża Gór Dynarskich, a konkretnie skalnego masywu Mosor, gdzie często podziwiać można wyczyny wspinaczkowe.

    Inną atrakcją Omiśa jest rafting po rzece Cetina. Słodka Cetina ma około 105 km długości i swe źródła ma w Górach Dynarskich na wysyokości 385 m. n.p.m.. Wzdłuż swojego nurtu rzeka tworzy kilka pięknych cieśnin m.in.: Gornjaczka, Dragovicka, Obrovaczka, Trilijska i Zadvarska. Do atrakcji raftingowych po Cetinie należą kaniony, bramy skalne oraz jaskinia z nietoperzami. 

Widok na ujście Cetiny i Omis

       Twierdza Mirabela lub Peovica to część dziedzictwa kulturowego Chorwacji. Odegrała ona wielką rolę obronną w średniowieczu. Wybudowana w XII w. w stylu romańskim. Owiana legendami zaprasza do odwiedzenia i podziwiania przepięknych widoków na maisteczko, Cetinę oraz wyspę Brac.

   W pobliżu znajduje się druga warownia Starigrad , wykorzystywana przez piratów, a zbudowana na występie skalnym, wydaje się niedostępna, jednak można do niej dotrzeć po 20 minutach spaceru z miasta.

Twierdza Mirabela


Masyw Mosor

Widok na Omis i masyw Mosor

Tablica pamiątkowa