Filmy z podróży

 

         Bałkany na widelcu

              Mówimy po chorwacku

CHORWACJA

 Rijeka - perła północy

 

 

 

 

 CHORWACJA

    Republika Chorwacji to małe państwo leżące nad Morzem Adriatyckim, graniczące z Bośnią i Hercegoviną, Słovenią, Czarnogórą, Węgrami i Serbią.

    Powierzchnia państwa to 56 594 km2. Chorwacja zajmuje 125 miejsce na świecie pod względem wielkości państwa.

   Jest to kraj o bardzo zróżnicowanej powierzchni, część północna jest nizinna (Nizina Panońska) natomiast część południowa Chorwacji to Góry Dynarskie z najwyższym szczytem w Kraju Vrh Dinare 1830 m.n.p.m.

    Chorwacja jest również wyjątkowa pod względem wybrzeża dalmatyńskiego. Jest to wybrzeże z równoległymi podłużnymi wyspami  wzdłuż wybrzeża. Do Chorwacji należy 1185 wysp, większych i mniejszych. Do największych należą: KRK, Cres, Brac, Hvar, Korcula oraz Pag.

   Kraj ten leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego na wybrzeżu oraz umiarkowanego w centrum.

     Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb, jest to największe miasto Chorwacji, leżące nad rzeką Sawa u podnóża Medvednicy, na wysokości 122 m.n.p.m. Od 1557 r. nazywany stolicą Chorwacji ( z małymi wyjątkami, kiedy to przestał być stolicą na rzecz Varazdinu). Po rozpadzie Austro-Węgier, Zagrzeb przestaje być stolicą Królestwa Dalmacji, Chorwacji i Slawonii. Od 1991r. powraca jako stolica niepodległej Chorwacji. W stolicy na wysokim poziomie rozwinęła się baza turystyczna i noclegowa.

Zabytki Zagrzebia:

  • Gornji Grad, Gradec - Górene Miasto, założone w średniowieczu, niegdyś pełniło handlową funkcję, dziś znajduje się tu szereg muzeów i galerii;
  • Trg svetog Marka - mieści się tu polityczne życie Zagrzebia;
  • Crkva sv Katarine - pierwsza barokowa budowla w Chorwacji kontynentalnej;
  • Kaptol - historyczna osada Zagrzebia, wokół zagrzebskiej Katedry;
  • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - góruje nad Kaptolem i całym Zagrzebiem. Jest to najwyższa budowla sakralna w Chorwacji, posiadająca bogaty skarbiec;
  • Donji Grad - Dolne miasto wzniesione w XIX w. w centrum współczesnego Zagrzebia;
  • Trg bana Josipa Jelacica- największy plac Dolnego miasta, punkt historyczny, w którym znajduje się pomnik Jelacica.

     Jednym z popularnym miejsc turystycznych Zagrzebian ale i nie tylko są góry Medvednica, gdzie na szczycie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Medviedgrad.

     Zagrzeb posiada kilkanaście miast partnerskich na całym świecie, jednym z nich jest Kraków.

 

Na terenie Chorwacji znajduje się 8 parków narodowych:


1. Narodni Park Plitvicka Jezera

 Park słynie z 16 jezior krasowych połączonych ze sobą wodospadami. Położony jest w centralnej części Chorwacji, ok. 140 km. od Zagrzebia, i w bliskiej odległości granicy z Bośnią i Hercegoviną. Park powstał w 1949r. Park ten jest jedną z wizytówek kraju, jest bardzo popularny wśród zagranicznych turystów (kilka tys. turystów dziennie w sezonie letnim). W parku znajduje się kilkanaście tras w zależności od stopnia trudnośći (najkrótsza trwa 2h, najdłuższa do 8h).

2. Narodni Park Brjuni

Park obejmujący 14 małych wysp u wybrzeży Istrii. Powierzchnia parku liczy 8 km2. W 1983r. na archipelagu utworzono park narodowy. Od 1947r. Wyspy Briońskie należały do Jugosławii, Josip Broz Tito przekształcił je w swoją letnią rezydencję.

3. Narodni Park Kornat

Park obejmuje archipelag około 100 wysp o łącznej powierzchni  234 km2 w środkowej Dalmacji. Nazwa parku pochodzi od największej z wysp Kornat (powierzchnia 36,62 km2, najwyższy szczyt wyspy to Metlina 237 km2. Od 1980r. ogłoszono Park Kornat. Większość z wysp pozbawiona jest roślinności. Archipelag jest idealnym miejscem dla żeglarzy, nurków i fanów krystalicznej czystej wody. Spotkać tu można delfiny.

4. Narodni Park Mljet

Utworzony w 1960 r. na chorwackiej wyspie Mljet na południowym Adriatyku. Wyspa ma długość 37 kmi szerokości do 3km. Park zajmuje około 1/3 powierzchni wyspy ( 5400 ha). Słynie z przepięknych 2 słonych jezior połączonych z morzem oraz wyspą św. Marii na Veliko Jezero.

5. Narodni Park Krka

Park założony w 1985r.w środkowej Dalmacji, w bliskiej odległości od Szybenika. Park utworzono na środkowym i dolnym biegu rzeki Krka. Park słynie z wodospadów utworzonych na tej rzece m.in.: Roski Slap czy Skradinski Buk. W centrum Parku znajduje się Jezero Visovac, pośrodku którego  na wyspie znajduje się klasztor Franciszkanów założony w 1445r. Na terenie parku kursują statki. W odróżnieniu do Parku Jezior Plitvickich w Parku Krka wyznaczono przestrzeń do kąpieli dla turystów, nieopodal największego wodospadu.

6. Narodni Park Paklenica

Utworzony 1949r., położony w pólnocnej Dalmacji, nieopodal Starigradu. Park ma powierzchnię 95 km2 i obejmuje krasowe kaniony Mala i Velika Paklenica. Nieopodal Velikiej Paklenicy znajduje się podziemny kompleks wybudowany dla Josipa Broz Tito ( przełom lat 40 i 50 ubiegłego wieku). Do parku należą Voganski Vrh 1757 m.n.p.m. - najwyższy szczyt Velebitu oraz Sveti Brdo 1753 m.n.p.m. Natomiast w pólnocnej części Parku znajduje się piękna jaskinia Manita Pec.

7. Narodni Park Risnjak

Park utworzono w 1953r., ma powierzchnię 30 km2 i znajduje się na pólnoc od Rijeki i ok. 15 km od wybrzeży Kvarneru. Park słynie z różnicy wysokości ( ponad 1000 m) przez co w tym rejonie ściera się alpejski górski klimat  z łagodnym morskim Adriatyckim. W parku żyje bardzo dużo gatunków zwierząt m.in. biały ryś, od którego najparwdopodobniej powstała nazwa parku.

8. Nacionalni Park Sjeverni Velebit

Park powstał w 1999r.ze względu na naturalne piękno dziewiczej przyrody. Z parku rozciąga się panorama na Adriatyk w tym na wyspy Rab, Pag, KRK, Prvic i Goli. W parku znajdują się ruiny m.in.budynków inwentarskich, co świadczy o zamieszkiwaniu tych rejonów.